Úvod > Ohlášky > Květná neděle

4.4.2020

Informace k prožití Svatého týdne

Svatý týden

Mše sv. na Květnou neděli bude jako obvykle vysílána živě v 9.00 z kaple Salesiánského střediska mládeže.

Současná situace neumožňuje společné slavení velikonoční třídení. Za těchto podmínek jsme se rozhodli, že obřady Zeleného čtvrtku, Velkého pátku a (sobotní) velikonoční vigilie nebudeme vysílat. Vedou nás k tomu tyto dva základní důvody:

- podle pokynů České biskupské konference se obřady mají konat ve zjednodušené formě (např.: vynechat obřad mytí nohou, eucharistii neukládat v Getsemanské zahradě, nestavět Boží hrob, při vigilii nezapalovat venkovní oheň…),

- zároveň tato situace přináší mimořádnou příležitost prožít tyto dny zcela neobvykle s důrazem na propojení liturgie s životem v jednotlivých rodinách, což podporuje i náš biskup Tomáš.

Proto vás chceme požádat, abyste tento způsob prožití Velikonoc, který od vás vyžaduje větší aktivitu, přijali jako šanci objevit jejich hloubku jinou formou, než jsme zvyklí. Věnujte, prosíme, čas k přípravě v dostatečném předstihu.

K dispozici je řada materiálů:

- především výborná videa k jednotlivým dnům, která přináší řadu námětů, jak tyto dny prožít. Velkou výhodou těchto videí je, že nabízí inspiraci pro různě složené rodiny (dospělí, s většími i menšími dětmi), takže každý si může vybrat přímo na míru. Videa najdete přes www.liturgie.cz nebo přímo zde:

- na www.liturgie.cz najdete i kompletní texty obřadů a další vhodné materiály,

- pokud nemáte tištěný Průvodce Svatým týdnem a velikonočním třídením, můžete si ho stáhnout: https://www.sadba.org/stahnete-si-zdarma-pruvodce-velikonocnim-tridenim/

Nabízíme vám možnost s námi vaši přípravu případně konzultovat, příp. se inspirujte mezi sebou navzájem.

Naše komunita bude v kostele obřady slavit zástupně za vás za všechny na Zelený čtvrtek v 18.00, Velký pátek v 15.00 a o velikonoční vigilii v sobotu ve 21.00. Můžete tak být s námi spojeni alespoň duchovně na dálku.

Ti, kteří chtějí sledovat vysílané obřady, mají možnost si vybrat: TV Noe, Česká televize, přenos bohoslužeb s biskupem Tomášem z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plzni přes web biskupství nebo vysílání z jiných farností.

Mši sv. o slavnosti Zmrtvýchvstání Páně 12. 4. připravujeme vysílat tentokrát z našeho kostela sv. Martina a Prokopa v 9.00.

Společná „štafetová“ modlitba – adorace

Rádi bychom nabídli ale alespoň jednu možnost, která nás bude spojovat na dálku. Během Velikonoc býval vždy také prostor k osobní adoraci, při které se střídají jednotliví lidé a rodiny – u Getsemanské zahrady nebo Božího hrobu. Chceme tuto možnost zachovat, i když se nebude konat v kostele, ale ve vašem domácím prostředí. Každý má možnost se na určitý čas nahlásit, a pak v daný čas se modlit, číst Písmo apod. Bude dobré, když si na to doma, na zahradě, příp. někde jinde najdete či připravíte vhodný prostor.

Na obsazení konkrétních časů se domlouvejte s Dušanem Váňou - dusan.vana@hotmail.cz nebo tel. 602337041.

Tuto modlitbu plánujeme v těchto časech:

Čt: 19.00 – Pá: 8.00

Pá: 18.00 – So: 18.00

Jak slavit svátost smíření

Bývá zvykem, že se na prožití Velikonoc připravujeme i slavením svátosti smíření. Letos je vzhledem ke snaze omezovat stýkání lidí situace ztížená i v této věci. V omezeném rozsahu nabízíme možnost svátost smíření přijmout v uvedené časy, příp. po osobní domluvě. Svátost smíření se koná ve větších prostorech, než je naše zpovědní místnost.

Zároveň ale žádáme, abyste slavení svátost smíření odložili na dobu po ukončení restriktivních opatření. V situaci, kdy není možné přijímat rozhřešení svátostným způsobem, je vhodnou cestou vzbudit tzv. dokonalou lítost a žádat Boha o odpuštění spolu s předsevzetím vyznat hříchy ve svátosti smíření, jakmile to bude možné. Dokonalá lítost vychází z lásky k Bohu a z vědomí, že mé hříchy narušily můj vztah s Bohem.

Díky těžkosti slavit svátost smíření před Velikonocemi si lze uvědomit následující věc. Mnohdy se může předvelikonoční svátost smíření stát určitou rutinou, úkolem, který je potřeba splnit (jako plno dalších věcí), abychom mohli Velikonoce v klidu prožít. Podstata svátosti smíření je hlubší. Nejde zdaleka jen o naše úsilí. V Janově evangeliu (20. kapitola) čteme, že Ježíš svěřil svým učedníkům moc odpouštět hříchy až po svém umučení a vzkříšení, když se v neděli večer ukázal svým učedníkům, kteří byli ze strachu shromážděni za zavřenými dveřmi. Dostáváme tak možnost prožít vědomě svátost smíření právě jako plod Velikonoc. Prožití připomínky Ježíšovy smrti a vzkříšení mě přivádí k tomu, abych pokorně vyznal své hříchy.

Sdílení našich zkušeností

Budeme rádi, pokud se tyto netradičně prožité Velikonoce stanou příležitostí k prohloubení života víry jak ve vašich rodinách, tak v rámci farního společenství. Děkujeme za každou aktivitu a podnět, se kterým sami přicházíte. Zároveň vás chceme vyzvat, abychom své zkušenosti spolu sdíleli a vzájemně se obohatili. Můžete nám proto napsat, co konkrétně připravujete, příp. jak jste jednotlivé dny prožili, co pro vás bylo obohacením. Podle počtu příspěvků je průběžně nebo jednorázově zveřejníme na webu a facebooku buď jmenovitě nebo anonymizovaně – podle vašeho přání.

Příspěvky můžete posílat P. Evženovi (rakovsky@sdbplzen.cz) nebo P. Markovi (sklenar@sdbplzen.cz).

Nezapomeňte si přečíst pozvánku na výlet, která je na konci odkazů.

Odkazy:

Stránky, kde jsou všechny důležité materiály k liturgii:

Odkazy na videa Velikonoce v rodině

Velikonoce s biskupem Tomášem:

Jak slavit Velikonoce 2020 – pokyny ke slavení Velikonoc od České biskupské konference

Pozvánka na výlet:

výlet Čilina webovky.docx