Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ohlášky > 5. 3. 2023 – 2. neděle postní

5. 3. 2023 – 2. neděle postníDatum konání:
4.3.2023

12. 3.

Neděle

3. neděle postní

Bohoslužby v tomto týdnu jsou jako obvykle.

  • Pobožnosti křížové cesty jsou před večerní mší sv. ve středu a v pátek.
  • U tiskovin je k rozebrání Diecézní zpravodaj.
  • Salesiánské středisko hledá někoho na úklid našeho klubu Vzducholoď, který je na Slovanech ve Sladkovského ulici. Jedná se o úklid v dopoledních hodinách 2x týdně vždy cca 2 hodiny, nabízená částka: 130,- Kč/ hod.
  • Na 1. dubna dopoledne připravujme generální úklid kostela a jeho nejbližšího okolí. Na odpoledne 1. dubna připravujeme velikonoční tvoření. Prosíme o dodání vrbových proutků na pomlázky, aspoň 100ks. Kdyby někdo nabídl možnost u něj si proutky nastříhat, rádi nabídky využijeme.
  • Salesiánské středisko mládeže pořádá 30. salesiánský ples, který se uskuteční v sobotu 22.4.2023 v sále v "Šeříkovce". Jelikož z technických důvodů nemohl salesiánský ples proběhnout v plesové sezóně, bude mít částečně ráz společenského večera - jak tanec, tak jiná zábava a informace. Rádi bychom, aby se na přípravě plesu nepodíleli jenom zaměstnanci střediska; chceme se také zapojit my salesiáni a hledáme ty z vás, kdo byste se rádi na přípravě společenského večera podíleli. Nabídněte se prosím P. Evženovi R. nebo někomu z členů pastorační rady farnosti, např. Evě Turkové (604791677).
  • Salesián Filip Mareš nás zve na své kněžské svěcení, které se bude konat 1. května ve 14:00 v Praze Kobylisích. Na stolku s tiskovinami si můžete rozebrat pozvánky na jeho svěcení a primici. 
  • Přehled zpovídání: St – 17:30 – PL; Pá – 17:30 – MK;  Ne 12. 3.  7:00 – MP; 9:30 - ER. U sv. Jiří: na požádání PL. V ostatní dny lze domluvit individuální termín.

 

Z POSELSTVÍ SVATÉHO OTCE FRANTIŠKA k postní době 2023:

Postní askeze, synodální cesta

            Evangelium o proměnění Páně nás zve, abychom se s Kristem odebrali do ústraní. Jsme pozváni, abychom spolu s Ježíšem „vystoupili na horu“ a prožili se svatým Božím lidem zvláštní zkušenost askeze.

          Postní askeze je závazek, který je vždy podporovaný milostí, že překonáme nedostatek víry a odpor k následování Ježíše na cestě kříže. Stejně jako to potřeboval Petr a ostatní učedníci. Abychom plně pochopili a přijali tajemství jeho spásy, která se uskutečňuje naprostým sebe-darováním z lásky. 

Podle evangelia byl Ježíš „před nimi proměněn.

Cílem asketické postní cesty a podobně i synodální cesty je proměna, a to jak osobní, tak církevní. Proměna, která v obou případech nachází svůj vzor v Ježíši a dosahuje se milostí jeho velikonočního tajemství. Aby se v nás tato proměna mohla uskutečnit, je třeba uposlechnout pokynu hlasu z oblaku: poslouchat Ježíše. Postní doba je časem milosti do té míry, do jaké mu nasloucháme, když k nám promlouvá v Božím slově skrze církev. Nenechejme ho padnout na neúrodnou půdu. Pokud se nemůžeme vždy zúčastnit mše svaté, čtěme si biblická čtení každý den. Kromě naslouchání Kristu naslouchejme i bratřím a sestrám v církvi. Toto vzájemné naslouchání, které je v některých fázích synody hlavním cílem, v metodě a stylu synodální církve vždy zůstává nepostradatelné.

          Světlo, které Ježíš ukazuje učedníkům, je předzvěstí velikonoční slávy, k níž musíme směřovat, když následujeme „jedině jeho“. Postní doba je zaměřena na Velikonoce: „ústraní“ není cílem samo o sobě, ale připravuje nás na prožívání utrpení a kříže s vírou, nadějí a láskou, abychom dosáhli vzkříšení.

 

          Drazí bratři a sestry, kéž nás Duch Svatý v tomto postním období povzbuzuje při našem výstupu s Ježíšem, abychom zakusili jeho božskou nádheru a posilněni vírou pokračovali na cestě spolu s ním, který je světlem národům.