Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktivity > Farní knihovna > Poslední mnich z Tibhirine

Poslední mnich z TibhirineDatum konání:
20.5.2013

Nakladatelství Portál nedávno vydalo příběh mnichů trapistického kláštera v Alžírském Tibhirine unesených a zavražděných ozbrojenou skupinou povstalců. Kniha zachycuje duchovní pohled na událost očima Jean-Pierra Schumachera – mnicha, který jako jeden ze dvou členů komunity přežil.

Autor knihy Freddy Derwahl se vypravil do kláštera v marockém Midelte, kde žije mnich Jean – Pierr z Tihbirine, aby s ním udělal rozhovor o jeho životě. Události únosu a následné popravy v březnu 1996 otřásly světem a celou událost připomněl silný film O bozích a lidech natočený v roce 2010. Knihu tvoří vyprávění o životě a konci komunity v Tibhirine, zachycené stručně a bez příkras jako věcná zpráva o tom, co se dělo. Ta je doplněna deníkem autora, který si vedl o svém pobytu v klášteře. Autor rovněž cituje z deníku a závěti převora kláštera Christiana, který zasvětil svůj život dialogu mezi islámem a křesťanstvím a uskutečňoval ho především budováním vztahů s muslimy, vjejichž zemi žil.

Věcný styl knihy spolu s duchovními texty mnichů svědčící o jejich duchovním boji, ve kterém se rozhodovali, že setrvají ve svém klášteře spolu s místními lidmi, i s vidinou možné smrti, činí z díla silnou výpověď a svědectví o životě a víře mnichů, kteří nebyli pouze smeteni dramatickými dějinami Alžírska, ale svobodně (i když ne jednoduše) nabídli Bohu své životy.

Knihu vydalo nakladatelství Portál v roce 2013.