Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Don Bosco > Don Bosko – průvodce na cestě víry

Don Bosko – průvodce na cestě víryDatum konání:
19.1.2013

Třetí text nám představuje Dona Boska jako průvodce na cestě ke svatosti.

Na 24. června 1855 připadaly jmeniny dona Boska. Don Bosco s úsměvem řekl svým chlapcům: „Zítra mi chcete připravit slavnost a já vám za to děkuji. Chtěl bych vám dát dárek, darovat vám to, co si nejvíc přejete. Proto ať si každý vezme lístek a napíše na něho dárek, který si přeje. Nejsem bohatý, ale pokud ode mne nebudete žádat královský palác, udělám všechno, abych vám vyhověl.“ Jeden z chlapců, který bydlel v tehdejší oratoři jménem Dominik Savio, napsal na svůj lístek pět slov: „Pomozte mi stát se svatým.“Don Bosco vzal prosby vážně, zvláště Dominikovu. Zavolal ho a řekl mu: „Když tvoje maminka peče dort, používá recept, kde je psáno kolik čeho je třeba dát: kolik cukru, mouky, vajec, kvasu… Abychom se stali svatými, je také třeba znát recept, a to je dárek, který ti chci darovat. Obsahuje tři prvky, které je třeba smíchat. Buď veselý. Pamatuj si, že všechno, co tě připravuje o klid a co tě zneklidňuje, nepřichází od Pána. Odstraň to. Za druhé: Plň svoje studijní a náboženské povinnosti. Ve škole dávej pozor, pilně se uč a horlivě se modli. Nic z toho nedělej proto, abys vynikl, nýbrž z lásky k Bohu. Za třetí: Prokazuj ostatním dobro. Vždy pomáhej spolužákům, i když tě to bude stát oběť. To je celý recept. Když splníš tyto body, budeš svatý. Dominik se dal hned do práce.

O tom, že tento recept na svatost funguje, svědčí fakt, že Dominika Savia prohlásil papež Pius XII. 12. června 1954 za svatého.

Otázky:

Jak rozumím tomu, že jsem povolán ke svatosti?

Co konkrétního mi může pomoci stávat se postupně svatým?

O co mohu prosit sv. Jana Boska při své cestě ke svatosti?

Úkol:

Zkuste (společně) vykonat nějaké dobro pro druhé, i když to něco stojí. Vymyslete, co to bude, a pak to společně udělejte.