Úvod > Aktuality > Diecézní synoda

Datum konání:
11.2.2024

VOLBY SY.jpg

Společnou bohoslužbou v katedrále jsme zahájili v neděli 7. 1. 2024 diecézní synodu.

V sobotu 10. 2. 2024 od 9:15 budou volby kandidáta diecézní synody za farnost v budově střediska mládeže. Při nich bude jeden ze dvou navrhovaných kandidátů (Karel Gregor a Roman Hajšman), kteří návrh přijali, zvolen jako kandidát diecézní synody za farnost. Volit mohou členové PRF, ERF a účastníci diskusních skupin z doby, kdy probíhaly diskuse v synodních skupinách.

První setkání delegátů se bude konat v sobotu 23.3. v Plzni Liticích. Následovat bude podzimní generální shromáždění synody v Johannisthalu  ve dnech 25-28. 10. 2024

V dekretu o svolání synody biskup Tomáš říká, že pro nejbližších 10 let trápí naši diecézi tři důležité otázky:

1. misie – jak předávat naši víru dnešnímu světu,
  2. uspořádání – jak co nejlépe využít omezený a snižující se počet kněží a pastoračních pracovníků,
  3. hospodaření – jak hmotně zajistit život a službu naší diecéze.

Biskup nechce rozhodovat sám (o nás, bez nás), ale chce do hledání odpovědí na tyto otázky zapojit všechny. Proto se rozhodl svolat diecézní synodu, kterou dnes zahajujeme a která potrvá až do roku 2026.

Zmíněné tři otázky můžeme každý vzít za své různými způsoby. Především se všichni můžeme za synodu modlit a prosit o Boží světlo a pomoc při hledání odpovědí. Modlitba je v kostele na kartičkách nebo na webu synody.  https://www.synoda.bip.cz