Úvod > Aktivity > Farní knihovna > Knižní tip: O postu od Anselma Grüna

Knižní tip: O postu od Anselma Grüna

2.3.2013

Pro dobu postní je docela aktuální útlá knížka Půst známého autora duchovní literatury. Přinášíme krátkou recenzi.

Klasický půst jako újma od pokrmů je často opomíjené téma. Míváme mnoho důvodu, proč ho nahradit jiným způsobem odříkání. Anselm Grün nám ve svém malém spisku někdy i trochu provokativně nabízí půst od jídla jako překvapivě funkční prostředek duchovního života. Ukazuje, jak vypadá křesťanské pojetí půst a k čemu může být půst dobrý. Přiznám se, že při čtení jsem byl překvapen mnohými velmi trefnými postřehy, které jsem se nikde před tím nedověděl. Autor srovnává křesťanské a mimokřesťanské přístupy k půstu, představuje nám půst jako cestu k poznání sebe sama a jako prostředek k tomu stávat se sám sebou. Staví půst do kontextu celého duchovního života a především ukazuje souvislost mezi půstem a modlitbou a milosrdenstvím.

Závěrem nezbývá než doporučit tuto malou knížku, kterou máte přečtenou takřka za jeden večer, ale která přináší inspiraci na mnoho měsíců. Nemusím snad ani připomínat, že je k dispozici v naší farní knihovně.

Knihu vydalo Karmelitánské nakladatelství v roce 2000.

Vojtěch Sivek