Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jubilejní rok 2025 a národní pouť do Říma

Jubilejní rok 2025 a národní pouť do Říma



Datum konání:
13.8.2024
Papež František vyhlásil rok 2024 Rokem modlitby jako přípravu na Jubilejní rok 2025 s tématem „Poutníci naděje”.
Jubilejní (Svatý) rok má být podle biblické tradice časem obnovení vztahu s Bohem, mezi sebou navzájem a s celým stvořením.
 
“Duch Páně je nade mnou, proto mě pomazal, poslal mě, abych přinesl chudým radostnou zvěst, abych vyhlásil zajatým propuštění a slepým navrácení zraku, abych propustil zdeptané na svobodu, abych vyhlásil milostivé léto Páně” (Lk 4, 18-19)
 
První Jubileum vyhlásil v roce 1300 papež Bonifác VIII. jako “Svatý rok”. Frekvence svatých roků se v průběhu času měnila, zpočátku se jubilea slavila každých 100 let, od roku 1343 každých 50 let a od roku 1470 každých 25 let.
Svatý rok 2000 vyhlášený Janem Pavlem II. byl nazýván též jako Velké jubileum a znamenal oslavu vstupu lidstva do 21.století. Jeho motto bylo Kristus včera, dnes i na věky (latinsky Christus heri, hodie, semper).  V historii byly vyhlášeny i mimořádné Svaté roky, například v roce 2015 vyhlásil papež František Rok milosrdenství jako mimořádné jubileum. 
 
Symbolem Svatého roku je otevření Svaté brány v bazilice svatého Jana Lateránského a dalších bran v římských bazilikách. Při překračování prahu Svaté brány si poutník připomíná úryvek z Janova evangelia: “Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mě, bude zachráněn; bude moci vcházet i vycházet a najde pastvu. (Jan 10,9)”
 
Procházení Svatou bránou vyjadřuje rozhodnutí následovat Ježíše jako Dobrého pastýře a nechat se jím vést.
 
Svatý rok nabízí věřícím možnost získat plnomocné odpustky pro sebe nebo pro zemřelé; je to rok smíření a obrácení, solidarity a oddanosti spravedlnosti ve službě Bohu a svým bratřím a sestrám.
 
Biskupové českých a moravských diecézi u příležitosti Jubilejního roku 2025 vás srdečně zvou na Národní pouť do Říma, která se uskuteční ve dnech 28.-30. března 2025. 
 
 

Logo

...představuje čtyři postavy jako lidstvo přicházející ze čtyř světových stran. Jeden objímá druhého na znamení bratrství a solidarity. První z lidí se chytá a drží kříže, znamení víry a naděje. Kříž se k lidem naklání, jako by šel vstříc. Rozbouřené vlny pod poutníky připomínají neklidné a těžké časy ve světě. Kříž je však ukotven, aby jako kotva vzdoroval vlnám. Pouť na této zemi je poutní společnou. Převažuje barva naděje – zelená.

 

Modlitba jubilejního roku:

 

Otče v nebi,

 víra , kterou jsi nám dal

v tvého syna, Ježíše Krista, našeho bratra,

a plamen lásky vzplanul

v našich srdcích Duchem svatým,

probuď v nás znovu blaženou naději

pro příchod tvého království.

 

Kéž nás tvá milost promění

v neúnavné pěstitele semen evangelia.

Kéž se tato semena promění zevnitř jak lidstva, tak celého vesmíru

v jistém očekávání

nového nebe a nové země,

když s poraženými silami zla,

tvá sláva bude zářit věčně.

 

Kéž milost Jubilea

probuď se v nás, poutníci naděje ,

touha po pokladech nebes.

Kéž se stejná milost šíří

radost a pokoj našeho Vykupitele

po celé zemi.

Tobě Bože náš, věčně požehnaný,

buď sláva a chvála na věky.

Amen