Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Diecézní synoda - druhá část

Diecézní synoda - druhá část



Datum konání:
5.4.2025

Zveme vás k zapojení se do přípravy materiálů pro druhou část naší diecézní synody. V níže uvedeném odkaze "OBLASTI K ŘEŠENÍ" najdete podklady pro vzájemné sdílení ve skupinách (společenství, přátelé, rodiny) na několik témat. Pod názvem oblasti k řešení jsou nabídnuty otázky k oblastem života naší diecéze. Postupně budeme doplňovat další materiály. Prosíme o vaše zapojení a ochotu diskutovat a sdílet své názory, návrhy a postoje.

OBLASTI K ŘEŠENÍ

 

 

Farní diskuse a synodní skupinky

  • Ve 2. etapě synody hledáme a navrhujeme vize, sníme, jak by naše diecéze v budoucnu v daných oblastech měla vypadat.
  • Po zpracování závěrečného dokumentu 1. etapy byla vybrána základní témata, ve kterých je zjevný rozpor mezi praxí a popsaným skutečným stavem. Všechna tato témata jsou popsána na přiloženém listě.
  • Ve farnosti se budeme věnovat 2. tématu – Děti, mladí lidé, povolání a rodiny.
  • Budou nabídnuty 3 termíny ve kterých se můžeme sejít. Diskuse bude letos „náročnější“ a bylo by vhodné se na ni připravit. Zároveň bude asi delší, cca 2 hodiny, proto v rámci farnosti vybíráme pouze 1 téma.

 

Ale oslovilo-li vás jiné téma, nebo nechcete-li se účastnit farní diskuse, můžete, a je doporučené utvořit si vlastní synodní skupinku. Domluvte se s pár lidmi, zvolte si téma, setkejte se a diskutujte v synodním duchu na dané téma.

 

Práce v synodní skupince:

  • Je doporučené pracovat synodní metodou rozhovoru v Duchu, kterou si ovšem můžete přizpůsobit podle vašich možností a potřeb.
  • Základem je, aby se účastníci setkání skupiny mohli na téma předem připravit,
  • aby každý, kdo chce, dostal při setkání přiměřený prostor k vyjádření se,
  • aby byl během setkání dán opakovaně prostor naslouchání Duchu v tichých chvílích,
  • aby moderátor skupinku doprovázel k tvůrčímu naslouchání, nalézání společných pohledů a respektování menšinových hlasů.
  • Ze setkání prosím vyhotovte pracovní zápis, ten mi poslouží ke zpracování do oficiální formy.

Výše zmíněná metoda rozhovoru v Duchu a průběh diskuse ve skupince by měl probíhat v těchto krocích.

  • Domácí příprava
  • Modlitba na začátku skupinky,
  • tiché naslouchání: JÁ
  • 1. kolo: Sdílení
  • tiché naslouchání: TY
  • 2. kolo: Dialog
  • tiché naslouchání: MY
  • 3. kolo: Rozlišování
  • Závěr – modlitba a společný zápis

Ale uzpůsobte si dle vašich možností. Nejdůležitější je se sejít, dá prostor modlitbě a Duchu Svatému, naslouchat si.

A samozřejmě udělat z toho zápis :-) a předat ho Karlovi Gregorovi nebo poslat na karel.gregor@centrum.cz

 

Podrobnosti k průběhu celé II. etapy najdete na      https://synoda.bip.cz/