Úvod > Aktuality > Diecézní synoda - setkání s diskuzí a dotazník

Diecézní synoda - setkání s diskuzí a dotazník

dnes

Na webových stránkách diecézní synody prosí o vyplnění dotazníku. Dotazník je určen všem, kteří chtějí vyjádřit svůj názor a není jim lhostejná situace v  naší diecézi. Dotazník se týká všech tří témat synody a je ho možné vyplnit do 30.6. Více informací https://synoda.bip.cz/clanek.php?id=3164

V neděli 19. 5. proběhne po mších svatých diskuze nad 2. a 3. tématem diecézní synody - personální uspořádání a hospodaření.

Jsme v prvním roce diecézní synody a popisujeme současný stav, jaká je realita.

2.synodní téma: Uspořádání

Základní otázka:

Jak současné uspořádání služeb a zodpovědností v naší farnosti včetně rozmístění kněží v diecézi umožňuje všem věřícím naplno a zdravě prožívat svou víru, službu, povolání?

Dílčí body, otázky a podněty rozvíjející toto téma:

• Jaký vliv má současné uspořádání nejrůznějších služeb, rolí a zodpovědností v naší farnosti a i v diecézi na prožívání víry?
  • Jak kněžím umožňujeme žít a sloužit tak, aby se z toho nezbláznili a zároveň aby byli k dispozici pro doprovázení životem?
  • Známe role a funkce lidí ve farnosti (PRF, ERF, pastorační tým, diakonický tým) / diecézi, kteří vykonávají službu a úkoly k zajištění jejího chodu?

3. synodní téma: Hospodaření

Základní otázka:

Které současné postupy a postoje při hospodaření a správě majetku a financí naší farnosti podporují život a službu církve, a tak pomáhají vytvářet podmínky pro setkání lidí s Kristem?

Body, otázky a podněty rozvíjející toto téma:

• Jaká je ekonomická situace naší farnosti/diecéze? Vím to? Zajímám se o to?
  • Jak s existujícím majetkem a prostředky nakládáme?
  • Je hospodaření transparentní?
  • Jak se využívají prostředky pro naše základní misijní poslání?
  • Jsou farníci o hospodaření a investování informováni? Zajímám se o to?
  • Je pro nás důležitá etická stránka hospodaření (oblast investice, původ zdrojů atd.)?

Ve farních synodních diskusích obě tato témata spojíme a probereme postupně v jedné diskusi.